Hot a cold stamping - różnice

Jak możemy zauważyć nawet po samej nazwie, hot stamping i cold stamping to dwa odmienne procesy - tłoczenia na gorąco oraz tłoczenia na zimno. Obie techniki różnią się przede wszystkim samym procesem tworzenia zdobień, mają bowiem podobne zastosowania.

Hot stamping i cold stamping - na czym polegają?

Hot stamping to technika druku z wykorzystaniem folii hot-stampingowych oraz specjalnych matryc wypukłych przewodzących ciepło. Kolejne warstwy folii roztapiają się pod wpływem gorącej temperatury (powyżej 100 st.C), docierając w ten sposób do warstwy kleju, który aktywuje się, podczas gdy odpowiednia warstwa folii wtapia się w nadruk i pozostaje na powierzchni, tworząc eleganckie zdobienie.

Cold stamping natomiast oznacza nanoszenie koloru srebrnego lub złotego (najczęściej) na etykiety - warstwa dekoracyjna folii jest przenoszona na materiał przy użyciu specjalnego kleju utwardzanego za pomocą promieniowania UV dokładnie w tych miejscach, które chcemy w ten sposób uszlachetnić. Następnie dociskamy klej nadrukowany do warstwy klejowej folii i odrywamy barwnik od powierzchni, czyli warstwy nośnej.

W przypadku obu tych metod folie występują nie tylko w kolorze złotym i srebrnym (choć te wykorzystuje się najczęściej) - mamy do wyboru także folie holograficzne, perłowe czy też z wzorem dyfrakcyjnym, jednak w przypadku cold stampingu wybór jest nieco mniejszy.

Hot a cold stamping - jakie dają efekty?

Efekt, który uzyskujemy dzięki tym metodom, jest bardzo podobny, choć w przypadku hot stampingu możemy mówić o szerszym zastosowaniu. Przedmioty zdobione za pomocą tłoczenia na gorąco spotykamy praktycznie na każdym kroku - wykorzystuje się ją w przypadku okładek książek, wizytówek, nadruków na koszulkach, kart kredytowych czy biletów komunikacji miejskiej. Jest to efekt sposobu nakładania folii w przypadku hot stampingu, ponieważ pozwala on na zdobienie zarówno gładkich, jak i fakturowanych powierzchni, co umożliwia wykonywanie printów na takich materiałach jak papier, ale również skóra czy drewno. W przypadku cold stampingu wygląda to inaczej, choć jego zaletą jest fakt, iż druk odbywa się w jednej linii z aplikacją przejść tonalnych, co pozwala na znacznie mniejsze zużycie materiału, a więc i niższe koszty. W przypadku hot stampingu istnieje ryzyko “zlania się” ze sobą bardzo drobnych elementów podczas aplikacji, natomiast folie przeznaczone do tłoczenia na zimno mają większą rozdzielczość i pozwalają tego uniknąć, dzięki czemu technika ta jest wykorzystywana podczas tworzenia bardziej skomplikowanych zdobień. Hot stamping jest bardziej powszechną metodą wykonywania zdobień, jednak cold stamping ma swoje zalety - pozwala obniżyć koszty oraz zdobić powierzchnie produktów i materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę, takich jak opakowania leków, kosmetyków czy alkoholi wysokoprocentowych. Jedno jest pewne - każda z tych metod zapewnia nam piękne, niepowtarzalne zdobienia i pozwala wyróżnić daną powierzchnię lub produkt spośród innych.